اسلاری پمپ1

اسلاری پمپ Slurry Pump

 

مواد اسلاری چیست؟

 

اسلاری، مخلوط و ترکیبی از هر نوع سیال به همراه مقداری ذرات جامد است. ترکیب، نوع، اندازه، شکل و مقداری ذرات جامد به همراه خصوصیات و طبیعت انتقال سیال، مشخصه های دقیق و خواص جریان اسلاری را مشخص می کند.

 

انواع اسلاری ها

 

اسلاری ها را می توان به دو گروه عمومی (اشباع شده ) و (اشباع نشده) تقسیم کرد. اسلاری های اشباع نشده، شامل ذرات بسیار نرمی است که می توانند مخلوط یکنواخت و پایداری ایجاد کرده و باعث افزایش ویسکوزیته ی سیال شوند. این اسلاری ها، اغلب خواص سایشی کمی دارند، اما هنگام انتخاب پمپ، باید توجه ویژه ای به آنها شود، زیرا آنها اغلب رفتاری مشابه سیالات معمولی ندارند.

توجه: وقتی ذرات جامد در سیال، به اندازهای باشد که رفتار سیال مشابه با سیالات معمولی نباشد،اغلب آنها را سیالات (( غیر نیوتنی)) می نامند.

اسلاری اشباع شده ، از ذرات زبر و خشنی تشکیل شده اند که تمایل دارند مخلوط غیر یکنواختی ایجاد کنند, بنابراین باید توجه وبژه ای در محاسبه ی جریان و توان به عمل آید. این ذرات زبر و خشن، خواص سایشی زیادی داشته و بخش عمده ی کاربردهای اسلاری را تشکیل می دهند.این اسلاری را گاهی اوقات (اسلاری ناهمگن ) می نامند.

 

پمپ اسلاری چیست؟

 

پمپ های مختلفی برای پمپاژ اسلاری مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله پمپ های جابه جای مثبت و انواع خاص پمپ های مانند انژکتورها, متداول ترین پمپ اسلاری، پمپ های سانتریفوژ است. در پمپ اسلاری سانتریفوژ، مانند پمپ های سانتریفوژ مایعات تمیز، از نیروی گریز از مرکز(که توسط پروانه ایجاد می شود) برای ایجاد انرژی حرکتی به اسلاری استفاده می شود. اما تشابه پمپ اسلاری سانتریفوژ با پمپ های سانتریفوژ مایعات تمیز همین جا خاتمه نمی یابد. برای انتخاب پمپ های اسلاری سانترییفوژ، ملاحظات مربوط به اندازه و سایز پروانه و نوع طراحی گذرگاه پروانه برای عبور ذرات جامد، آب بندی محور ها به صورت مناسب و انتخاب بهینه ی متریال برای عمر طولانی، می بایست مورد توجه مهندسی که قطعات تحت تماس با سیال پمپ را انتخات می کند قرار گیرد. قطعات در تماس با سیال ، می توانند در معرض سایش یا خوردگی شیمیایی قرار گیرند. برای دست یابی به سرعت های پایین کاری، پمپ های اسلاری، سایز بزرگ تری نسبت به پمپ های آب تمیز دارند. این کار باعث می شود که سرعت سیال در پمپ، کاهش یافته و نرخ سایش، منیمم گردد. یاتاقان ها محور نیز در پمپ های اسلاری بسیار قوی تر و صلب تر بوده و معمولا برای کاربردهای کار سنگین طراحی می شوند .

 

انواع پمپ سانتریفیوژ  اسلاری

 

  • افقی

  • عمودی

 

کاربرد پمپ های اسلاری

 

پمپ های اسلاری، به طور وسیعی در صنایع معدنی استفاده می شود، جای که کارخانه جات بیشتر از سیستم جدایش خیس استفاده می کنند.این سیستم ها معمولا حجم زیادی از اسلاری را در فرایندهای خود جا به جا می کنند. پمپ های اسلاری به طور گسترده ای برای دفع بقایای سوخت های فسیلی نیروگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردهای دیگر پمپ های اسلاری، می توان به کارخانجات تولید کود، پروژه های احیاء زمین های بایر، لایروبی کردن و انتقال ذغال سنگ و مواد معدنی در فواصل طولانی ,جهت جا به جایی سیالات با غلظت زیاد، حاوی مواد جامد، ساینده  و سیلیس، پمپاژ گل حفاری، کنستانتره های معدنی، دوغاب سنگ آهک، لایروبی کردن اراضی، پسماند حاوی ذرات ریز و درشت و در صنایع طلا، روی، سرب، مس وانواع معادن  می توان اشاره کرد.

 

سایز و دور پمپ های اسلاری

 

این نوع پمپ ها از ۱٫۵ تا ۶ اینچ و معمولاً با دور پایین از ۷۰۰ دور تا ۱۵۰۰ دور ساخته می شوند.

جنس بدنه عموماً چدن ضد سایش و آلیاژ فلزی ضد سایش و پلاستیک می باشد .

 

جهت دریافت اطلاعات فنی و لیست قیمت با مشاوران مربوطه تماس حاصل فرمایید.