mixer700

پمپ هموژنایزر Homogenization Pumps   

 

پمپ هموژنایزر، ماشینی است جهت همگن کردن ( ترکیب کردن، مخلوط کردن، هم زدن، امولسیونی سازی، پخش کردن، تکان دادن و  ... .) دو یا چند ماده مرتبط به‌هم و یا گروهی از مواد مربوط به هم برای به دست آورن یک فرم ثابت از وجه‌های مختلف یک ماده ، بوسیله ایجاد فشار و یا مکانیکی این عمل انجام می گردد.

 

همگن سازی مواد به وسیله ایجاد فشار

 

از این روش معمولا برای نمونه های مایع با استفاده از تجهیزات خاصی استفاده میشود .در این روش به‌ وسیله پیستون‌های رفت و برگشتی انجام میشود به طوری که نمونه‌ها پشت یک شیر فشار قوی که در آن برای عبور ذرات، فاصله قابل تنظیمی وجود دارد، فشرده می‌شوند. ذراتی که از این محل عبور می‌کنند، به‌واسطه اختلاف فشاری که بین دو طرف شیر وجود دارد، دچار یک تلاطم (توربولانس) شده و در اثر برخورد با سرعت بالا با یکدیگر باعث خرد شدن ذرات می‌شوند. هدف از چنین عملی، تولید کامپوزیت‌های همگن، امولسیونی و یا ذرات ریز آسیاب شده است. در این عمل هیچگونه تغیری در مشخصات مواد از قبیل رنگ، قابلیت حلالی و پایداری رخ نمیدهد.

 

همگن سازی مواد به وسیله مکانیکی

 

از این دستگاه جهت میکس و همگن کردن مواد طراحی شده که با پراکندن ذرات جامد در مایع، تشکیل امولسیون، سوسپانسیون یا محلول کامل ایجاد می نماید. به همین علت دارای کاربردهای فرآوانی جهت ساخت محلول ها، روکش های مواد، ساخت رنگ و فراورده های خوراکی در صنایع داروسازی، مواد غدایی، آرایشی و بهداشتی، شیمیایی، پتر.شیمی، نساجی و... می باشد. دستگاه همگن ساز مکانیکی از یک روتور استاتور و پره تشکیل شده که حرکت چنگک ها با سرعت زیاد باعث له کردن و فشردن و شکستن ذرات درهم می شود که این امر قابلیت همگن کردن مواد غلیظ و سوپر ویسکوز تا (cps 50000) را در مدت زمان بسیار کم فراهم می نماید.

 

موارد کاربرد پمپ هموژنایزر

 

صنايع غذايي : مايونز ، كچاپ ، انواع سس هاي سرد و گرم و... .

 صنايع آرايشي : شامپو، كرمها ، ژل ، لوسيون ، خميردندان و رنگ مو و... .

 صنايع دارويي : ژل ، پمادها ، پوشش قرصها افزودنيها و... .

 صنايع شيميايي : چسبها ، واكس كفش ، واكس ماشين ، سموم آفات نباتي و. ...